svētdiena, 2016. gada 17. jūlijs

Skriešana-01

Šodien uzsāku kādu intrigu, kur iespējams tik pat ātri kā sākās tā arī beigsies.

Nesen piedalījos vienā ilglaicīgā Velolo izbraucienā (vairāk informācijas par izbraucienu skatīt šeit: https://www.facebook.com/arvelovisur/). Man tik ļoti patika, ka gribas vēl, bet nav sava personīgā velosipēda. Tas, lai cik nepatīkami varētu būt sākumā, ir forši just savas kājas, ka tev tādas ir! Tad rezerves variants ir skriešana, ja nav velosipēda.

Problēma sākas tajā, ka neesmu no skrējēju cilts. Protams, vidusskolā bija sporta nodarbības, un tur bija jāskrien veselības apļi, bet tas bija 4 gadus atpakaļ. Respektīvi 4 gadus esmu bijusi slinks cilvēkbērns sporta jautājumos.

Tad nu salasījos vis kaut ko vakar internetā, šorīt piecēlos 5:45 un 6:00 jau devos ārā. Par pamatu savai pirmajai skriešanas pieredzei izmantoju 8 nedēļu programmu (http://www.sieviesuklubs.lv/), kurā ātriešana mijas ar skriešanu jeb 6 minūtes ātri ej, tad 1 minūti skrien un tā četras reizes.

Man gan ne īpaši sanāca ātriešana. Sākumā jā, protams, bet ar laiku es pārkvalificējos uz ko citu.
Iet es protams gāju, bet nepievērsu tik daudz uzmanību ātrumam, kā elpošanai. Esmu viens no tiem, kuri mēdz elpot diezgan bieži caur muti, jo īpaši skrienot, kas nav labākā prakse. Pa degunu iekšā, pa degunu ārā. Pie divdesmitās minūtes jau pavisam vienkārši. Izmēģināju arī pa degunu iekša, pa muti laukā, bet vieglāk kustēties tā jau manā lēnajā kustību gūzmā bija reāli elpojot tikai caur degunu.

Skrējējs no manis nekāds. Pie pirmās skriešanas minūtes gandrīz sirds izlēca ārā no mutes. Vēlāk jau palika vieglāk sirdij, jo pierada pie šīs "slodzes". Kājas gan man niķojās visās manās minūtēs. Lasīju, ka vajadzētu skrienot vispirms zemi skart ar papēžiem. Man to bija grūti izdarīt, tāpēc var teikt, ka es "slinkoju" - skrēju uz savām pleznām un pirkstu kauliem jeb kās es teiktu uz pirkstgaliem. Centos gan variēt, bet pirmajai reizei jau var atļauties šādas nelegālas darbības :) Jo īpaši, ja tas notiek uz asfalta un ar kedām kājās (nav skriešanai paredzēti apavi un to ļoti labi varēja just).

Paveicies, ka salīdzinoši blakus ir Šmerļa mežs un no rītiem praktiski neviena uz ielām nav :)
Kopumā "skrējienā" pavadīju apmēram 50 minūtes plus mīnus pārdesmit sekundes. Un veicu aptuveni 6 km. Principā es mierīgi varu noiet 5 km un 300 metrus 60 minūtes ejot (tas ir konkrēts fakts, apstiprināts citā intrigā). Tāpēc laikam baigais sasniegums jau nav.



Ja esi gana drosmīgs vismaz izmēģināt, tad ar tevi viss ir kārtībā! :)

Drosmes skrējiens ar manām kediņām fonā!



KRĀJUMA POLITIKAS NEPIECIEŠAMĪBA: eseja kursā „Krājumu pārvaldība” (AU, 2016)

           „Katrs literatūras veids saskaņā ar tā saturu, uzdevumu un formas īpatnībām ieņem bibliotēkas krājumos īpašu vietu un prasa īpašus uzskaites, apdares un uzglabāšanas paņēmienus” (Grigorjevs, 1947, 5). Šos paņēmienus visvieglāk pielietot praksē ir tad, ja tie ir noteikti krājuma attīstības politikā vai krājuma vadlīnijās. Protams, katrai bibliotēkai var būt atšķirīga politika/vadlīnijas. Pasaulē ir daudz viedokļu par to vai vispār ir nepieciešama krājuma politika. Pamatā nozares pārstāvji iedalās divās lielās grupās: tie, kas ir par to, ka ir nepieciešama krājuma politika un tie, kas ir pret tās nepieciešamību (pēc Chaptula, 2014, 317). Šīs esejas autore nosliecas to cilvēku, bibliotekāru un arī lietotāju pusē, kas uzskata, ka attīstības politika ir nepieciešama, lai bibliotēka varētu pilnvērtīgi funkcionēt un attīstīties, lai tā būtu stabila un organizēta.
            Politikas neesamība negatīvi ietekmē krājuma veidošanas prakses, jo nav noteikti noteikumi, kurus ievērotu visi bibliotēkas darbinieki. Šāda prakse bija vērojama Malāvijas Mzuzu Universitātes bibliotēkā, kurā nekad nebija bijusi krājuma politika, kas noveda pie pavirši veidotas, studentiem nepiemērotas kolekcijas. Cieta krājuma veidošanas cikli kā atlase, ieguve, saglabāšana un šķirošana. Ne esot konkrētiem atlases kritērijiem, darbinieki izvēlējās iegūstamos dokumentus pēc savām interesēm, nepārbaudot vai šāds dokumenta veids nav jau pieejams bibliotēkā un vai tas saskan kaut vai ar Mzuzu Universitātes programmām. Bez politikas katrs darbinieks, veicot savus darba pienākumus, izmantoja citus atlases kritērijus, nekā otrs, piemēram, „apmēram” bija noteikts, ka iegādājoties izdevumus, nedrīkst pasūtīt vairāk nekā četrus eksemplārus, tomēr šos „apmēram” noteikumus nav zinājuši visi darbinieki, tāpēc bieži vien eksemplāru skaits uz vienu nosaukumu pārsniedz ne tikai četrus, bet pat desmit, kas noveda pie tā, ka bibliotēkā sāka trūkt reālās fiziskās vietas, kur šos eksemplārus uzglabāt. Bet, tā kā nebija politikas, arī krājuma šķirošana stagnēja un reāla lieko grāmatu šķirošana un norakstīšana nenotika (pēc Chaptula, 2014). Lielākā problēma Mzuzu Universitātes bibliotēkā bija tieši dokumentācijas neesamība, kuras esamība atrisinātu daudzas bibliotēkas un krājuma attīstības problēmas.
„Krājuma attīstība ieņem svarīgu vietu informācijas organizēšanas nākotnē” (Vignau, 2005, 42). Nepareiza krājuma politika vai tās neesamība nenodrošina pilnīgu informacionālo nodrošinājumu bibliotēkai atbilstošajā dziļuma līmenī, bet gan degradē to. Ja informācija tiek organizēta korekti, tā spēj dot maksimālo labumu sabiedrībai (lietotājiem). „Kolekcijas attīstība ir aktīvs process, kurš ģenerē jaunas idejas informācijas ieguvei saistībā ar lietotāju vēlmēm” (Vignau, 2005, 37). Piemēram, ja nav kolekcijas politikas, kurā noteikti konkrēti temati, veicot lietotāju vēlmju, pieprasījumu un izsniegumu analīzi, tad tiek iegūta lieka informācija, kura neveic savas funkcijas. Šī informācija nespēj ģenerēt jaunu informāciju korelācijā ar lietotājiem. Bibliotēka nav vieta, kura rada vai izmanto informāciju. Tieši lietotājs ir informācijas izmantotājs un jaunas informācijas radītājs. Bibliotēkā organizējot informāciju-dokumentus pēc UDK, pēc kādas konkrētas klasifikācijas sistēmas, pēc tematiem, hronoloģijas vai kaut vai krāsas, ja tas ir pareizi un kārtīgi izdarīts, bibliotēka un tās krājums spēs attīstīties tā, lai arī lietotājs spētu izprast šo kārtību un atrast sev nepieciešamo informāciju pietiekamā līmenī. Barbara Vignau un Grizlija Mennesa uzver, ka katram krājuma attīstības ciklam vajadzētu būt savai politikai, kas nodrošinātu korektu informācijas iegūšanu un nodrošinājumu lietotājam (pēc Vignau, 2005).
            Viena no vislielākajām problēmām, kuru rada krājuma politikas neesamība, bieži vien ir arī dāvanu politikas neesamība, kura atkarīga ne tikai no bibliotēkas statūtiem, bet arī krājuma dokumentācijas. Protams, ne visas bibliotēkas var atteikties vispār no dāvinājumiem, kuri ir viens no informācijas avotu ieguves veidiem bibliotēkai. Diezgan bieži trešo valstu bibliotēkām dāvinājumi mēdz būt vienīgais dokumentu ieguves veids, līdz ar to ir vēlams, lai būtu attīstīta dāvinājumu politika ar izstrādātiem dāvinājumu pieņemšanas un arī noraidīšanas kritērijiem. „Lai gan dāvinājumu bibliotēka saņem par brīvu, tomēr tas nav bezmaksas ieguldījums bibliotēkā, jo katrs dāvinātais eksemplārs ir jāapstrādā bibliotēkai, kas prasa papildus līdzekļus” (Grgic, 2011, 170). Katrs liekais eksemplārs ir zaudējums bibliotēkai un tās kolekcijai. Mzuzu Universitātes bibliotēkai, ne esot dāvinājumu politikai, radās daudzas problēmas, sākot ar to, ka trūkst fiziskās vietas bibliotēkā, jo tiek saņemti daudzi dublikāti, līdz tam ka rodas nesaprašanās ar ziedotājiem, kuriem ir īpaši pieprasījumi ziedoto dokumentu izmantošanā, vai tāpēc ka viņu ziedojumi nesaprotamu iemeslu dēļ tiek noraidīti (pēc Chaptula, 2014). Dāvinājumu politika ir nepieciešama, lai kontrolētu krājuma attīstību un lai nerastos nepatīkami starpgadījumi ar potenciālajiem ziedotājiem.
            Krājumu politiku var uzskatīt par tiesisku aktu, kurš nosaka to, ka bibliotēkas darbiniekiem to ievērojot, tiek piešķirta atbildība par konkrētajām darbībām, kuras tie veic. Ja nav politikas, darbiniekiem nav atbildības un viņi var sākt nevērīgi izturēties pret saviem darba pienākumiem, kas savukārt rada problēmas ne tikai bibliotēkas iekšējā struktūrā, bet arī lietotājiem (pēc Mack, 2004, 34 un Chaptula, 2014), jo, piemēram, ir nepareizi kataloģizēts avots, bet ne viens netiek saukts pie atbildības, un bieži kļūda netiek novērsta, jo to liek darīt tam pašam cilvēkam vai kādam citam, kas par to nav atbildīgs. Krājuma politika ir arī „spēcīgs rīks, plānojot krājuma finanses, ļaujot paredzēt patiesās avotu izmaksas, uzticoties konkrētiem avotu piegādātājiem” (Mack, 2004, 45). Veidojot konkrētu un korektu finansiālo plānu, bibliotēka ir spējīga veidot, attīstīt krājumu sev un arī lietotājiem vēlamajā virzienā. Ja nav plāna, bibliotēka var pārsniegt savas gadam paredzētās krājuma izmaksas, tādējādi bibliotēkai ir jāmeklē papildus finansiālie līdzekļi, kuri, protams, pēc tam ir jāatdod aizdevējam. Finanšu plāna neesamība ierobežo arī dažādu izdevumu, datu bāžu iegādi, kuriem vajadzīga jau iepriekšēja samaksa vai arī pēc apmaksa.
            Krājuma politika ir nepieciešama, lai varētu organizēt bibliotēkas darbu gan krājuma attīstības ciklu norisi, gan informācijas organizēšanu un korektu nodrošināšanu, gan dāvinājumu politiku, kā arī finansiālo plānu, gana arī vienkāršu cilvēcisku atbildību par darbu, kurš tie veikts. Šāds dokuments palīdz bibliotēkai uzturēt kārtību, kā arī apmācīt jaunos darbiniekus. Tas sniedz vispārīgu, gan arī ļoti konkrētu ieskatu bibliotēkas darbībā tieši kolekcijas jautājumos. Krājuma politikai vajadzētu būt, nevis bibliotēkas darbiniekus ierobežojošam dokumentam, bet gan balstam, uz kura celt un attīstīt krājumu un līdz ar to arī pašu bibliotēku.


Izmantotās informācijas avoti

Chaputula, Aubrey Harvey & Kanyundo, Allan James. (2014). Collection development policy: How its absence has affected collection development practices at Mzuzu University Library. Journal of Librarianship and Information Science, Vol. 46(4), 317–325
Grigorjevs, J. V. (1947). Bibliotēku fondu organizācija. Rīga: Latvijas Valsts izdevniecība.
Mack, Daniel C. (Ed.) (2003). Collection development policies : new directions for changing collections. Binghamton, NY : Haworth Information Press.
Vignau, Barbara Susana Sanchez, Meneses, Grizly. (2005).Collection development policies in university libraries: a space for reflection. Collection Building, Vol. 24 Iss 1 pp. 35 – 43
Grgic, Ivana Hebrang. (2011). Gifts in Croatian public and academic libraries. Collection Building, Vol. 30 Iss 4 pp. 167 - 171