svētdiena, 2016. gada 8. maijs

Jaunākais skolas vecumposms: 1.-3.klase jeb 6 līdz 9 gadi (konspekts: AU, 2016)

Bērnu psihes attīstība
Personība
Personība ir indivīda iekšēja dinamiska organizācija, kas iekļauj motivāciju sistēmas, ieradumus, personiskās iezīmes, kuras, piemērojoties videi, nosaka personības unikalitāti. Lai definētu korekti, kas ir personība, ir jāņem vērā katrs cilvēks atsevišķi. Pētot cilvēku personības attīstību, savstarpējā mijiedarbībā ir jāaplūko augstākās nervu darbības tips, reakcijas ātrums, ārējais veidols, ievirzes, prasmes un iemaņas, emocijas un jūtas, attieksmes un afekti, vērtību hierarhija, morāle, rakstura iezīmes un kvalitātes, uzvedības un saskarsmes īpatnības, darbības motivācija, vajadzības un intereses, gribas kvalitāte, sociālās lomas un attieksme pret tām, izvēles motivācija un apguves process, pašvērtējums un ES koncepcija.
Attīstība
Personība veidojas pašattīstīšanās procesā, arī iedzimtības un vides ietekmē. Tiek izdalīti 3 uzskati par vides ietekmi bērna attīstībā:
1) vide ir bērna psihiskās attīstības galvenais avots;
2) vide nav galvenais faktors personības attīstībā, jo personības kodols, būtība (principā iedzimtība) nosaka personību;
3) vide un iedzimtība spēlē vienlīdz lielu lomu personības attīstībā.
Psihisko attīstību virzošie spēki
Attīstība ir nepārtraukts paškustības process, kam vispirms ir raksturīga jaunu, iepriekšējos vecumposmos nebijušu kvalitāšu rašanās gan fiziskajā, gan garīgajā plāksnē.
Psihiskās attīstības virzības pamatā var būt divi varianti:
1) pretruna starp jaunajām un vecajām kvalitātēm psihē;
2) pretruna starp sasprindzinājumu psihē un tā samazināšanu. Personības attīstības virzošais spēks ir vajadzība pašrealizēties.
Psihiskās attīstības kritēriji
Pamatā ir 5 psihiskās attīstības kritēriji:
1) intelekta jeb kognitīvā attīstība;
2) seksuālā attīstība;
3) morāles līmenis;
4) sociālās attīstības līmenis;
5) ES koncepcijas attīstība.

Vecumposma iedalījums
Ir dažādas teorijas pēc, kurām var iedalīt vecumposmus:
1) bioģenētiskā pieeja (bērna attīstība atbilst laikmetam: zīdainis-dzīvnieku fāze, bērnība – medniecība un zvejas fāze, 8 līdz 12.g. civilizācijas sākums, jaunība – romantisms, vētru un dziņu laikmets) (arī pēc audzināšanas un mācīšanās pakāpēm).
2) vecumposmu dalīšanas kritēriju sasaiste ar noteiktu pazīmi (piemēram, zobu nomaiņa, seksuālā attīstība Freidam, utml.).
3) vecumposmus grupē pēc būtiskām bērnu īpatnībām attīstības procesa iekšienē (tas ir meklēt iekšējās attīstības cēloņsakarības, piem., lūzuma punkti, pagriezieni, kuri nosaka bērna izveides vēsturi un ēras, tiek skatīts personiskais ar sociālo, krīzes).

Iedalījums pēc E. Eriksona 8 pakāpju personības psihosociālās attīstības sistēmas:
6 gadi līdz pusaudža vecumam jeb latentā stadija:
1)Stiprinās ES izjūta (pieaugot bērna kompetencei dažādās jomās).
2)Svarīgs kļūst sociālais vērtējums.
3)Atslēgvārds ir kompetence.
4)Raksturīga ir aktivitāte vai nepiedalīšanās.
5)Spēja radīt kaut ko noderīgu (izmantojot bērnam pieejamos līdzekļus- Labvēlīga iznākuma gadījumā – iegūst prasmes un iemaņas vingrināt dotības un attīstīt tās par spējām, lai būtu labi rezultāti un sasniegumi.
6)Mazvērtības izjūta - Nelabvēlīga iznākuma gadījumā – veidojas mazvērtības izjūta, nepiemērotības izjūta.

Vecumposma fiziskais raksturojums:
1)Izteikti paaugstināta kustību aktivitāte (grūtības ilgi nosēdēt vienā vietā, grūti pakļaut savu uzvedību gribas kontrolei = ilga sēdēšana pirmajā klasē var novest pie neirozes, ko bērns kompensē ar nagu, zīmuļu graušanu, pirkstu lauzīšanu, matu virpināšanu, piedurkņu staipīšana, slapināšana gultā).
2)Lielie muskuļi ir labāk attīstīti nekā mazie (bērni var ātri nogurt no ilgas roku muskulatūras piepulēšanas rakstot, veicot konkrētas kustības = var veidoties nepatika un neglīts rokraksts).
3)Beidzas acu fizioloģiskās sistēmas attīstība (nav vēlama ilgstoša lasīšana vai televīzijas skatīšanās, nogurums = acu bieža mirkšķināšana vai berzēšana).
4)Bērni biežāk slimo (jo nonākuši lielākā kontaktā ar citiem bērniem un sāk izslimot slimības, kuras vēl nebija slimojuši).
5)Daudzo aktivitāšu un nemierīguma dēļ ir daudz fizisko traumu (jo pārāk daudz paļaujas uz savām prasmēm, spējām un ir spontāni, neaprēķināmi, nav pilnīgas paškontroles).
6)Bērna kustību koordinācija sasniedz pieauguša cilvēka līmeni (bēri var iesaistīties gandrīz visos sporta veidos un nodarbībās).
7)Līdz 10 gadu vecumam zēni un meitenes aug apmēram vienādi (meitenes var būt smagnējākas ar vairāk taukiem, bet zēni muskuļotāki).

Sociālā attīstība:
1)Skolotājs kļūst par galveno autoritāti (pieaugušais, kuram var uzticēties uzreiz pēc vecākiem, modelis; bērni sāk mācīties jaunu saskarsmes veidu – lietišķo saskarsmi).
2)Vienaudžu raksturojumos sāk dominēt abstrakti jēdzieni (līdz 8 gadiem vienaudžus vēl vērtē pēc fiziskajām īpašībām, bet tad pārriet arī uz abstraktiem jēdzieniem kā labs, slikts, kārtīgs, nekārtīgs).
3)Draugs – nedraugs (bērni sāk veidot saskarsmes sistēmas draugs nedraugs. Svarīgi ir iegūt draugu, būt daļai no kompānijas vai to izveidot, respektīvi atrast sev vietu).
4)Draudzības saites ir nestabilas (par draugiem sauc tos, ar kuriem ir visbiežāk kopā. No astoņiem gadiem par draugiem kļūst tie, kuri palīdz, dalās, atsaucas uz jautājumiem un kuriem ir līdzīgas intereses; labsirdība un spēja ieklausīties vienam otrā).
5)Apgūst sociālās lomas vienaudžu vidū (sāk parādīties atstumto un līderu problēmas, meiteņu un zēnu kari; mainās sociālā loma no tās, kāda tā ir mājās).
6)Sacensību gars, vispārējā lielīšanās (lai gan parādās jau pirmskolas vecumā, tagad tie kļūst par dažādu darbību motivācijas pamatu, ko reizēm izmanto skolotāji, lai motivētu bērnus mācībām, bet nedrīkst aizrauties, jo tiek pastiprinātas atsevišķas sociālās lomas klasē un var rasties bērnam iekšējs pārdzīvojums, ierindo sevi slikto kategorijā, pazemināts pašvērtējums, agresivitāte pret teicamniekiem).
7)Veidojas morāles un tikumisko normu sistēmas (8 gadu vecumā jau ir izveidojusies iekšējā pozīcija jeb noteiktas attieksmes pret sev un citiem. Saskaroties ar morālu dilemmu, bērns pakļaujas autoritātei problēmas atrisināšanā. Bērns neizprot citu cilvēku morālo uzvedību, ja tā ir pretrunā ar viņa iekšējām nostādnēm).

ES un pašvērtējums:
1)ES iegūst jaunu sociālu nozīmi (veidojas izpratne par savu vietu sabiedrībā, grupā. Izveidojas pašvērtējuma pamati – nozīmē to cilvēka rakstura, īpatnību izpratne, kuras cilvēks atzīst par savējām. Bērni iemācas atšķirt sevi no citiem, uztvert sevi kā pilnīgi atšķirīgu un unikālu, lai gan nepārtraukti sevi salīdzina ar citiem).
2)Paaugstināts pašvērtējums (bērni sev piedēvē īpašības un prasmes, kuras citi bērni un pieaugušie viņiem nepiedēvē. Bērni mēdz dot sev tādas īpašības arī, ja ir nerealizētas vajadzības vai pretenzijas).
3)Iemācās pieņemt lēmumus (balstoties uz ne tikai uz sevi, bet arī uz apkārtējo vidi).

4)Sociālās kompetences izveide (pastāvības vajadzība, tendence izlemt un rīkoties pašam. Attīstās paškontrole).

Konspekts no darbiem:
Puškarevs, I. (2001). Attīstības psiholoģija. Rīga: RAKA.
Svence, G. (1999). Attīstības psiholoģija. Rīga: Zvaigzne ABC. 
Batņa, V. (2007). Rosinot bērna iekšējo pasauli. Rīga: Raka.