Sekojošais teksts rakstīt latviešu, krievu un angļu valodā.
Brīvprātīgais darbs ir iespēja, kuru ir iespējams izmantot ikvienam – gan jaunam, gan vecam. Tas neprasa daudz, tikai smaidu, laipnu vārdu, kādu mazu vai lielāku darbiņu, izpalīdzīgu roku vai vienkārši tavu klātesamību. Brīvprātīgā darba mērķis ir palīdzēt cilvēkiem – gan citiem, gan tev pašam. Darīt citam labu, palīdzēt citam, man tas ir kā palīdzēt sev – iemācīties, izprast, sadraudzēties, izjust vairāk, redzēt vairāk, domāt savādāk, būt sev un iepazīt sevi vairāk.
Kas tad īsti ir brīvprātīgais darbs? Katram ir sava definīcija, kas tas ir un ko tur dara. Brīvprātīgā darba fenomens pasaulē pastāv jau diezgan ilgi (Amerikā volunteering ir izveidojies kā tradīcija), lai gan visās pasaules valstīs tas nav vienlīdz izteikts, un tāpēc arī tā definējums var atšķirties
Brīvprātīgā darba definīcijas Latvijā un citur:
Latvijā: „Brīvprātīgais darbs ir aktivitāte, ko veic persona no savas brīvas gribas, izvēles un motivācijas, bez finansiālas ieinteresētības, organizētos apstākļos (nevalstiskajā organizācijā, biedrībā vai citās organizētās grupās). Brīvprātīgā darba mērķis ir sniegt ieguldījuma kāda cita vai visas sabiedrības kopējā labumā (lai gan vienlaicīgi arī pats brīvprātīgais gūst nozīmīgu labumu).” (www.brivpratigais.lv/index.php?option=com_content&view=article&id=59&Itemid=110)
Lietuvā: „Brīvprātīgais darbs, brīvprātīgā darbība (voluntariats) – brīvprātīgi izvēlēta darbība, par kuru netiek saņemts finansiālais atalgojums un kura ir noderīga citam cilvēkam.” (http://www.redcross.lt/files/Darbo_vadovas_LV_i.pdf)
Krievijā: „Добровольческая деятельность — это форма социального служения, осу- ществляемая по свободному волеизъявлению граждан, направленная на бес- корыстное оказание социально значимых услуг на местном, национальном или международном уровнях, а также способствующая личностному росту и разви- тию выполняющих эту деятельность граждан (добровольцев).” (http://pstgu.ru/download/1315378939.19-25.pdf)
Lielbritānijā: „We define volunteering as any activity that involves spending time, unpaid, doing something that aims to benefit the environment or someone (individuals or groups) other than, or in addition to, close relatives. Central to this definition is the fact that volunteering must be a choice freely made by each individual.” (https://www.ncvo.org.uk/policy-and-research/volunteering-policy)
Parasti izejot no BD (brīvprātīgā darba) definīcijas arī veidojas izpratne par brīvprātīgo palīgu/dalībnieku/darbinieku. Jebkurā gadījumā tas ir cilvēks, kurš ir gatavs palīdzēt pēc brīvas gribas.
Brīvprātīgais ir:
Latvijā: „Brīvprātīgais ir cilvēks, kas ziedo savu laiku un prasmes bez apmaksas, lai palīdzētu citiem. Brīvprātīgais var būt jebkurš cilvēks, kas vēlas izmantot savas spējas un pieredzi, attīstīt intereses, gūt jaunu pieredzi un prasmes, ietekmēt sabiedrībā notiekošo, aktīvi darboties un lietderīgi pavadīt savu brīvo laiku. Viņš pats izvēlas savām interesēm un vajadzībām atbilstošu nodarbošanos un laika apjomu, kuru var veltīt šim darbam - tās var būt gan vairākas dienas, gan dažas stundas mēnesī.” (http://www1.baltamaja.lv/index.php/lv/br-vpr-t-gais-darbs)
Lietuvā: „Brīvprātīgais- tas ir cilvēks, kas brīvprātīgi veic sabiedrisko darbu, un tas neprasa naudas kompensāciju. Brīvprātīgais strādā citiem, ne kaimiņam, radiniekam vai kādam pazīstamam. Viņš strādā savā ticībā, negaidot atlīdzību, un šādu darbību atbalsta organizācija, kurā brīvprātīgais ir nodarbināts.”
(http://www.redcross.lt/files/Darbo_vadovas_LV_i.pdf)
Krievijā: „Добровольцы - сила, стоящая за спиной правозащитных групп, выступающих от имени тех, кто не может самостоятельно постоять за себя. Добровольцы действуют во многих сферах общественных интересов: социальная помощь, экология, защита прав, образование, здравоохранение, культура.” (www.hse.ru/data/2014/10/20/1099147605/mozaika_dobrovolchestva.pdf)
Lielbritānijā: „A volunteer is someone who offers to work for free for someone other than a close relative. Volunteers do not get paid, except for out-of-pocket expenses. These are intended to make sure that they are not worse off financially by being a volunteer. They may get training needed to do, or to improve, their voluntary work.” (https://www.citizensadvice.org.uk/Documents/Advice%20factsheets/Benefits/b-volunteering.pdf)
Brīvprātīgā darba portāli:
· http://www.brivpratigais.lv/
· http://www.esilabs.lv/brivpratigais/home/startpage/lv/
· http://jaunatne.gov.lv/lv/jaunatne-darbiba/eiropas-brivpratigais-darbs
· http://brivpratigajiem.lv/
Es esmu brīvprātīgais kādus trīs gadus. Šajā septembrī sākas mans ceturtais gads. Lai gan ne esmu darījusi daudz vai kaut ko lielu, tomēr katrs sīkums skaitās, jo īpaši, ja tas ir citu cilvēku labā. Latvijā ir pietiekami daudz brīvprātīgā darba iespēju un kāpēc gan, lai tās neizmantotu? Mums tikai jāvēlas uzlabot savu apkārtējo vidi, pat ja tas ir tikai viens smaids dienā!